Prenosimo sa sajta Čuvarkuća vrlo detaljno opisani način pravljenja povrnih pljeskavica i trikove kako da se ne raspadaju, ne upiju ulje, da budu sočne.
Ovo je osnovni recept koji bi, ako ga slijedite, trebalo da rezultira prekrasnim ćuftama/burgerima/kroketima/kuglicama!
Sastojci:
- 3 šoljice kuvane smeđe riže kratkog zrna;
- 1 veća šargarepa;
- 1 mali korijen celera;
- 1 luk;
- 4 čena bijelog luka;
- ¼ šoljice sitno narendanog dimljenog tofua;
- 3 kašike sitnih ovsenih pahuljica;
- 2 kašike sjeckanog lista peršuna;
- So, papar, origano, chili u prahu, crvena paprika;
- Brašno za uvaljati, ulje za prženje.
Riža (ili druga žitarica koju koristite) mora biti lijepo skuvana, ni kašasta ni suviše suva i tvrda. Za najbolje rezultate koristite svježe kuvanu rižu, a ako koristite ostatke od prethodnog dana, žitaricu obavezno ostavite da odstoji na sobnoj temperaturi bar dva sata prije korištenja.
Šargarepu, celer, luk i dimljeni tofu sitno narendajte. Ne na rendu za jabuke, već na onaj sitni, za koricu limuna. Bijeli luk protisnite.
U veću zdjelu stavite rižu, narendano povrće, tofu, ovsene pahuljice, bijeli luk, sjeckani peršu, nešto soli i začine. Prvo smjesu mijesite rukama dok se sve dobro ne poveže. Probajte je li dovoljno slano – mora biti za nijansicu slanije jer je to dio obroka malo jačeg ukusa. Zatim smjesu kratko izmiksajte štapnim mikserom – ovaj korak nije nužan, ali većina ljudi zanemaruje važnost dužeg miješenja smjese rukama pa će vam mikser pomoći da se razvije ljepljivost žitarice.
Nakvasite dlanove vodom i probajte formirati čuftu – ako je smjesa lagano ljepljiva i meka, ali ćufta zadržava svoj oblik, to bi trebalo biti to. Iako vam se čini da bi bilo dobro dodati još malo ovsenih pahuljica (za svaki slučaj) , ali nemojte ništa dodavati jer bi burgeri mogli da ispadnu suvi ili previše brašnjavi. Nikako u smjesu nemojte dodavati prezlu – uništiće sav vaš trud onog trenutka kad ćufta dotakne ulje u tiganju!
Sad je trenutak da smjesa odstoji barem pola sata kako bi ovsene pahuljice upile višak vlage iz povrća i kako bi se sve zajedno dobro povezalo.
U malu zdjelu ulijte mlake vode i navlažite ruke. Formirajte željene oblike. Svaki uvaljajte u brašno i posložite na tacnu.
Za prženje je najbolje koristiti manji lončić/tiganj debelog dna (od inoksa ili gusa). Ulijte 2 prsta ulja, jer je prženje u “dubokom” ulju najsigurniji put do uspjeha. Na srednje jakoj vatri zagrijte ulje dovoljno da se krene komešati, ali ne tako jako da se počne dimiti i mirisati. Ubacite malu kuglicu za probu – ulje mora istog časa početi da ključa. To je dobra temperatura ulja.
Ukoliko je ulje nedovoljno zagrijano, ćufte će potonuti, upiti puno ulja i raspasti se. Ukoliko je suviše vrelo zagoreće spolja, a ostati sirovi iznutra.
Pržite samo nekoliko ćufti odjednom – koliko tačno zavisi od veličine posude u kojoj pržite. U tiganj mora uvijek biti slobodnog prostora. Ako pravite puno ćufti, u jednom trenutku ćete ulje morati da procijedite i bacite tamni talog zagorelog brašna koji se skupio na dnu.
Kad kroketi porumene, vadilicom ih izvadite i stavite da se ocijede na salvetu. Trag na salveti trebao bi biti minimalan, ne smije se širiti u velikom krugu oko ćufti – ako se to dogodilo znači da ste zabrljali neki od prethodnih koraka!
Ukoliko je sve prošlo kako treba, vaše bi ćufte/kroketi/burgeri trebalo da budu rumeni, kompaktni, mirisni, s tankom koricom i mekanom sredinom i ne bi na prstima smjeli ostavljati masni trag.
Izvor: Čuvarkuća
Leave a Reply