PIŠE: Mila Kostić, Smart Food
Koliko god stručnjaci pisali o štetnosti šećera čini se da naša reakcija izostaje. I dalje sebi i svojoj djeci pružamo mogućnost konzumiranja šećera u neograničenim količinama. Osim kada dođe do ozbiljnih oboljenja, a dijabetes je svakako jedna od njih. To je vrlo rasprostranjena bolest i brzo se širi, ali svi mislimo da se takva nevolja neće nama desiti. A može se desiti bilo kome i bilo kad.
A šta je bijeli šećer?
Visoko procesuirana, rafinisana namirnica koja nam pravi brojne probleme kao što je poremećaj varenja, višak masnoće tj visok krvni pritisak, holesterol, karijes, dijabetis, povećava sklonost ka infekcijama.
Pa zašto je toliko tražen i poželjan?
Sladak ukus je poznat u ljudskoj prehrani i još od majčinog mlijeka. I te ukuse svakako ne treba izbjegavati, jer su potrebni našem organizmu. To mišljenje nutricionisti potpuno dijele. Ali isto tako su saglasni da izvor slatkih ukusa ne treba biti bijeli šećer jer on ne donosi ništa korisno. A smatra se i supstancom koja stvara zavisnost, isto kao kafa, alkohol, duvan.
Kako bijeli šećer djeluje na organizam?
Bijeli šećer je namirnica koja se u organizumu odmah apsorbuje, dovodi do naglog povećanja glukoze u krvi jer ne prolazi proces postupnog varenja. Nakon apsorbcije nivo glukoze u krvi naglo raste i ona se mora što prije odvesti do ćelija. Glukozi treba hormon insulin da je transportuje do ćelije. Zbog povećanog nivoa šećera u krvi organizam počinje povećano da luči insulin čime odmah narušava hormonsku ravnotežu. To za sobom povlači i druge reakcije organizma i sve one vode brojnim oboljenjima. Pogotovo ako se sjetimo koliko puta u toku dana jedan takav šok priredimo svom organizmu. Za metabolizam šećera organizam troši enzime, minerale, vitamine a za uzvrat dobija trigliceride odnosno masnoće. Prirodno organizam višak energije (šećera) skladišti u obliku masnoće. Nutricionisti često kažu „Energija koju ne potrošite sjedićete na njoj“.
Dugotrajno visok nivo glukoze će na kraju rezultirati dijabetisom 2, gubitkom kalcijuma, prehladama, infekcijama i brojnim drugim problemima.
Šećer ubija imune ćelije
Studije pokazuju da konzumiranje 100gr šećera u jednoj porciji prepolovi broj imunih ćelija za dva sata po unošenju u organizam. Ako to znate onda je jasno zašto se prehlade često dešavaju poslije nekog rođendana gdje se nemilice služe zaslađeni sokovi, grickalice i na kraju rođendanska torta. I dalje konzumiranje šećera će prehladu neprekidno vraćati i pored upotrebe ljekova.
Bijelog šećera imate u svim vrstama industrijske hrane. Gazirani sokovi, zaslađeni jogurti, kozervirana hrana, pekarski proizvodi i to mnogo više nego se pretpostavlja.
Alternativa bijelom šećeru
Šećer bijeli ili smeđi je prosti ugljeni hidrat i ima zdravu alternativu. Probajmo po malo mijenjati loše navike u ishrani.
Osnov piramide zdrave ishrane su žitarice. Cjelovite. Izvor su složenih ugljenih hidrata koje se postupno razlažu u organizmu i pretvaraju u glukozu. Organizam postupno i uravnoteženo luči hormon insulin koji glukozu nosi do ćelija. One sa sobom nose brojne vitamine, minerale, izvor su proteina, vlakana. I slatkog su ukusa. Probajte jedan jednostavan eksperiment. Žvaćite dugo bilo koju cjelovitu žitaricu skuvanu. Što je duže budete žvakali osjetićete da je sve slađa i ukusnija. Zvaćite isto tako neku industrijsku hranu duže i postaće neukusna iako je na početku bilo suprotno.
Zamijenite bijeli ili smeđi šećer zdravijim alternativama. Koristite med, zaslađivače od žitarica – ječmeni slad, rižin slad, javorov sirup. Koristite prirodne zaslađivače iz palete super hrane koji imaju nizak glikemijski indeks i pogodni su i za dijabetičare. To su agavin sirup, lukuma, mesquite, šećer kokosove palme, yacon. I sa tim zaslađivačem napravite sebi i djeci na primjer, jedan zdrav slatkiš.
ČIJA (CHIA) PUDING
(za dijabetičare, ljubitelje sirove hrane i sve osobe koje žele zdrav i nutritivno bogat slatkiš)
Šta vam treba da biste napravili ovaj puding?
Čija sjemenke su bogate omega 3 masnim kisjelinama, proteinima, vlaknima i vitaminima. Vežu za sebe vodu i hidriraju tijelo, poboljšavaju varenje, apsorbciju hrane u crijevima, daju osjećaj sitosti i povećavaju fizičku izdržljivost. Zbog svojih svojstava preporučuju se djeci, sportistima, osobama koje žele izgubiti kilograme. Mogu je koristiti osobe alergične na gluten.
Sirovi kakao – Zovu ga hrana bogova jer sadrži 300 materija koje pozitivno utiču na zdravlje. Ima visok sadržaj željeza, magnezijuma, kalcijuma, kalijuma i bogatstvo antioksidanasa. Prirodni je antideperesiv, podiže energiju, povećava koncentraciju i pamćenje. Preporučuje se obavezno djeci, osobama koje rade stresne poslove i sportistima.
Himalajska kristalna so koja ima 84 minerala i pomaže da se izvrši rehidratacija, mineralizacija, detoksikacija i alkalizacija. Zbog svojih svojstava preporučuje se svakodnevna upotreba kroz sva jela jer umanjuje brojne zdravstvene probleme.
Sojino (rizino, ovseno, bademovo, …) mlijeko – bogat izvor kvalitetnih nutrijenata i lako se vari
Sastojci:
- 1dl sojinog mlijeka;
- 1 kašika sirovog kakao-a u prahu;
- 4 kašike chia sjemenki;
- 1 kašika agava sirupa;
- 1 kašika lukume, mesquite ili šećera kokosove palme;
- 1 prhtohvat himalajske soli.
Priprema: Čija sjemenke prelite vodom (koliko je potrebno da biste ih potopili) i ostaviti 10-15min. Izmiješati zajedno sve ostale sastojke bez grijanja, a po želji možete dodati cimet, vanilu, konopljine sjemenke. Kada čija sjemenke nabubre dodajte im sjedinjene sastojke i podijeliti u zdjelice, a zatim ostavite u frižider da odstoji dok se masa potpuno ne želira. Pospite na kraju sjemenkama konoplja, sjeckanim bademima ili po želji nekim suvim ili svježim voćem.
Kao zaslađivač možete dodati med, javorov sirup, ječmeni ili rižin slad. Dijabetičari kod odabira zaslađivača svakako će voditi računa o njegovom GI (glikemijskom indeksu).
Ovo je količina dovoljna za 2 porcije po osobi. Proporcionalno po potrebi mijenjate količine.
O autorki možete pročitati ovdje.
Leave a Reply