Ako već nijeste zaista bi trebalo da djeci što ranije počnete da pravite ovakav obrok. Zašto? Djeca često odbijaju povrće, ne žele da ga jedu iz nekog samo njima poznatog razloga. Najčešće im se ne sviđaju izgled i boje. Ali u smoothie-ju im možete “podvaliti” i ono koje ne vole, a kremasta tekstura napitka osvojiće većinu djece.
Iako od povrća, smoothie će se djeci svidjeti zbog slatkog ukusa što znači da treba uvrstite u njega neko voće, med ili javorov sirup.
Kada pravite smoothie, nemojte samo natrpati sastojke u blender, jer može se dogoditi da će zbog različitih omjera voća i zelenog lisnatog povrća vaš napitak ispasti bljutav, gorak i nemoguć za piće. A to nije cilj. Idealan omjer je 60% voća i 40% zelenog lisnatog povrća.
Miješajte sastojke u fazama
Na primjer, u blender stavite 2 šoljice svježeg zelenog lisnatog povrća (spanać, kelj, kupus, blitva….) i 2 šoljice tečnosti (voda, sok, jogurt) i zajedno ih miješajte dok se listovi povrća ne usitne da budu idealni da se piju. Toj smjesi dodajte 3 šoljice svježeg narezanog voća (banana, mango, šumsko voće, pomorandža, avokado, breskva, jabuka, ananas, grožđe…) i miješajte ponovno dok ne dobijete gustu finu smjesu. Ovo je dovoljna količina za dvije osobe.
Led ne, smrznuto voće da
U toplim ljetnim danima možete umjesto svježeg dodati i smrznuto voće kako bi dobili osvježavajući ledeni smoothie. Voće ostavite u frizu nekoliko sati (oguljeno i narezano), a ako smrzavate lisnato povrće, takođe ga narežite na manje dijelove i zamrznite u kesice za zamrzavanje. “Stručnjaci” za smoothie ne preporučuju stavljanje kockice leda. U gotovi smoothie potom možete još dodati lanene sjemenke, cimet, kakao u prah i slično.
Zašto je dobar smoothie?
- Na ovaj način u organizam unosite termički neobrađeno povrće, koje u tom obliku sadrži najviše hranjivih stvari i vitamina.
- Tijelo korisne stvari na ovaj način najbolje iskorištava.
- Imunološki sistem profitiraće od korisnih smoothieja, pa će bolesti biti rjeđe.
ako je najbolje smoothie konzumirati za doručak, možete ga napraviti za bilo koji obrok u danu.
Posudu u kojoj ćete miješati namirnice nikada ne punite više od dvije trećine. Sve namirnice koje ćete koristiti narežite na male komade, najbolje veličine oko jednog centimetra.
A onda ih umutite velikom brzinom da se dobro povežu i stvori pjena. Zbog fermentacije, smoothie je najbolje popiti odmah, svježe pripremljen. Ono što vam ostane najbolje je popiti u sljedećih nekoliko sati, a do tada ga čuvajte u frižideru.
Nekoliko recepata za smoothie:
Sastojci:
- 1 šoljica mlijeka;
- 1 banana;
- 1 kašika meda;
- ¼ šoljica jogurta;
- 1 šoljica svježeg očišćenog spanaća;
- ½ šoljice svježega graška.
Priprema: Ulijte sve sastojke u blender. Miksajte minut, dva, do željene gustine. Ponudite svojem mališanu “sok Jagodica Bobica” ili “napitak Ben Ten”, jer ponekad ime pravi razliku.
Smoothie od borovnica
Sastojci:
- 200 ml svjezih borovnica;
- 1 veća banana;
- 175 ml nemasnog gustog jogurta;
- 65 ml ne masnog mlijeka;
- 1 kašičica meda.
Priprema: Borovnice oprati pa ih staviti u blender, dodati bananu, isječenu na komade, tome dodati jogurt, mlijeko, kašičicu meda, sve izblendati do željene gustine.
Smoothie od pomorandže i šargarepe
- 3 šargarepe;
- 1 pomorandža;
- 1 banana;
- nekoliko kockica leda;
- 2 dl soka od pomorandže.
Smoothie od avokada i spanaća
- 120 – 200 grama spanaća u listovima;
- 1 narezani avokado;
- 1 narezana kruška;
- 1 banana;
- nekoliko kockica leda;
- 3 dl soka od pomorandže.
Izvori: Klinfo; Djecjaposla; Coolinarika; Roditelji.hr
Leave a Reply